Click edit button to change this code.

בישראל בעשור האחרון, חווים מדי יום עלייה במקרי האלימות ובמצוקות הרגשיות בקרב ילדים ומתבגרים כגון- חרדות, הימנעות, בדידות, התפרצויות זעם, בעיות דימוי עצמי וחברתי, פוסט טראומה, התמכרות לפורנו, דיכאון אובדנות והרשימה עוד ארוכה.
ניתן להבחין במגמת עלייה גם בפניות לטיפול בקרב ילדים ובמקביל – בפניה של הורים לקבלת הדרכה. העידן הדיגיטלי טשטש את גבולות הבית, את הסמכות ההורית ובעיקר – הוביל להכרה כי ארגז הכלים העומד לרשותו של ההורה, לעיתים, מצומצם ביחס למורכבויות עמם הוא נאלץ להתמודד. במקביל, ההתקדמויות הטכנולוגיות המהירות הותירו את אנשי החינוך והטיפול שתפקידם לזהות מצוקות, להציע הכוונה ולספק מענה לילדים ולמתבגרים, בחיפוש מתמשך אחר כלים מעשיים לדרכי התערבות מיטיבות.
על מנת לתת מענה למצב האקוטי שרק הולך ומחריף, טובי גולד פיתחה תכנית הכשרה שהיא למעשה מסע אישי, חוויתי ומקצועי למטפלים שרוצים ליצור שינוי אמיתי בחייהם ובחיי הורים וילדים.
התכנית מלמדת את אבני היסוד שכל הורה ומטפל בימינו צריך ללמוד וליישם. נתוודע לקשר שבין שהות ממושכת במרחב הדיגיטלי לבין התפתחות של קשיים ומצוקות בקרב ילדים והורים. נבין לעומק מהן הסכנות האורבות במרחב המקוון, כיצד ניתן להגן מפני תכנים פוגעניים, להציב גבולות בשיתוף פעולה, נלמד כלים פרקטים פשוטים ליצירת בית מאושר , מחובר וכיפי בו כל בני הבית “מרגישים בבית” -דרך תקשורת רגשית, ערכים , חיבור לילד הפנימי ולעולמות המשחק, היצירה, הדמיון, הגוף והטבע.
התכנית כוללת התנסות בכלים מעשיים שיסייעו למטפלים הן כאנשי מקצוע והן כהורים, לזהות מצבים של מצוקה, להבין את מקורם ולסייע בהתמודדות עמם.

קישורים להופעה בתקשורת
איך למנוע ולהגן על הילדים מתכנים אלימים במסכים

טובי גולד- רדיו מהות החיים
איך הוצאתי את הניידים מבית הספר של ילדיי
הנזקים מצפייה ממושכת במסכים ותכנים לא מותאמים
הורות כמודל להשראה העצמה וריפוי עבור הילדים

 

ראיון טלפוני / זום, בריאות תקינה.

העומדים/ות בדרישות הקורס יהיו זכאים לתעודת השתתפות בקורס “הדרכת הורים בעידן הדיגיטלי”
מטעם החטיבה ללימודי חוץ של מכללת תל חי ושעות הדרכה.

מיקום הלימודים: הלימודים יתקיימו באופן מקוון למעט 3 מפגשים פרונטליים שיתקיימו ברמת גן.
תאריך פתיחה : נובמבר 2023 (בהתאם למספר הנרשמים).
משך הלימודים: כ-4 חודשים.
ימי לימוד: ימי ג’ בזום 12:00-14:00.
והימים המרוכזים הפרונטליים ימי ו’ 9:00-13:30.

תכני הקורס:

שימוש מאוזן במסכים- למידת עולם המסכים והשלכותיו לטוב ולרע, כלים למניעת התמכרות וחשיפה לא מותאמת, זיהוי ואבחון נזקים מהתמכרות וחשיפה לתכנים פוגענים , התמודדות עם קשיים רגשים שונים שנובעים מחשיפה וזמן ממושך, למידת גמילה וההגבלה(לכל הגילאים) כולל התמודדות עם סימפטומים של גמילה כגון: מצבי זעם, קריז ,הימנעות וחוסר שיתוף פעולה, מסכים ככלי להעצמה ולהשפעה חיובית.

גבולות של אהבה ובטחון- נלמד מה הם גבולות של אהבה. מתי , כמה למה ואיך. ל

הקשיב לסמוך ולפעול מתוך חיבור ללב ובשיתוף פעולה.

חיבור לילד.ה הפנימית- כלים לחיבור גוף נפש, ריפוי טראומות גוף-נפש, דיאלוג פנימי חיובי ואוהב עם העצמי.

ניהול זמן אפקטיבי-  איך לנהל את הזמן באופן שתומך ומעצים את  כל בני הבית ומאפשר אנרגיה של זרימה, כיפיות הנעה וגיבוש משפחתי.

תודעת מלכ.ה- כלים פרקטים לאהבה עצמית. איך לחיות מתוך כיף, תשוקה, שלווה , באיזון ובהגשמה בכל המישורים החשובים בחיינו. בבית , בזוגיות, בקריירה ובמציאות המאתגרת של העידן הנוכחי.  

מיניות מעצימה – מה זו מיניות בריאה/ קשובה?  איך לייצר תשוקה, עונג ומיניות קשובה אצלנו ואצל ילדינו.

שפת המשחק, הבעה ויצירה – נלמד כלים פרקטים במשחק להתפתחות רגשית, קוגניטיבית, ריפוי טראומות ואמונות שליליות, יצירת קרבה , שיתוף פעולה , בטחון עצמי וחברתי, דמוי גוף, הגשמה וריפוי קשיים רגשיים שונים ומגוונים. 

תקשורת רגשית- איך לייצר קשר קרוב ופתוח עם ילדים ומתבגרים, לעלות מוטיבציה, התמודדות עם התנגדויות ( מול לקוחות, הורים, הורים מול הילדים), ניהול קונפליקטים ומשברים באופן שמעצים גם את ההורים וגם את הילדים.

איך להתמודד עם העולם שמחוץ לבית המוגן- איך ניתן לעזור לילדים ולהורים להתמודד באופן מעצים עם נושאי המסכים ונושאים חינוכים חברתים ואחרים במפגש עם  דרישות והתנהלות הסביבה החיצונית- מסגרות החינוך השונות, סבא סבתא, משפחה וחברים.

 

היקף לימודים : הקורס בנוי מ 15 מפגשים. הקורס יהיה מקוון למעט 3 מפגשים פרונטליים חווייתיים שיתקיימו ברמת גן. אורך מפגש חוויתי  6 שעות אקדמיות, 

אורך מפגש מקוון 2.6 שעות אקדמיות (שעתיים בפועל)

 

  • דמי הרישום לא יוחזרו במקרה של ביטול הרשמה ע”י הנרשם.
  • פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים.

 

 

 

 

בשנה האחרונה התוודענו להשפעה המזיקה שיכולה להיות לזמן מסך וחשיפה בלתי מבוקרת ל שחקים טלוויזיה וטלפון על ההתנהגות של בנינו בן ה 10. לא אחת מצאנו את עצמינו מותשים יום אחרי יום לאחר ריבים רבים בעקבות חוסר קשב וריכוז, חוסר אכפתיות מצדו כשכול רגע נתון מוקדש או למשחק בפלאפון או פורנייט. איכשהו, התחושה שלנו הייתה שזה המצב אצל כולם. ושיחות עם הורים של חבריו איששו אכן שהמצב אצל חבריו דומה, ולכן – שזאת הנורמה. לכן, קינן בנו חשש שהפחתה של זמן מסך עלולה לפגוע בו חברתית שכן כל חבריו היו כאמור “מושקעים” כמוהו ואף הקפידו לשחק בצוותא או ברשת. הנקודה המהותית היא שלמרות שבנינו היה מאד מחובר למסך ולמדיה השונה והיה מצויד במיטב חבילות ה XBOX השונות- הוא עם הזמן נראה לנו פחות ופחות שמח.

 

לקח לנו זמן להבין שאולי זה המצב השכיח, אך ממש לא משהו שאנו כהורים חייבים לקבלו. לקח לנו מספר שבועות להפנים שהפחתה של זמן מסך ושינוי החוקים “הכל כל מובנים מאליהם” – הוא מפתח כדי לקבל את בנינו בחזרה, תרתי משמע. ההבנה הזו עם הזמן חלחלה גם אליו ואל שאר בני המשפחה – סבים/סבתות שהבינו אט אט את הצורך בהפחתת זמן מסך.

 

טובי גולד הייתה לנו לעזר רב בתהליך הזה – הן בליווי שכלל שיחות והן בהכוונה מאד פרקטית לאמצעים וכלים טכנולוגיים שיעזרו לנו לשלוט בצורה טובה ומושכלת בזמן המסך של הילדים שלנו. הדבר החשוב באמת בתהליך היה לגרום לבן שלנו להבין שהטלפון והמחשב בשלב מסוים פשוט “עושים לו יותר רע מטוב” והעובדה שהוא רואה פחות טלפון וגולש פחות ביוטיוב לא הופכת אותו למקופח. להיפך. יש חוקים אחרים היום בבית – שיוצרים סביבה יותר בריאה (נפשית) ובעיקר יותר שמחה

 

ענבל טוויג ,אחות בתל השומר, בת 36

 

שמי שירי א.
ואני רוצה לספר לכם על תהליך משמעותי מציל החיים שעברתי עם טובי. בזכותה הבת שלי עברה ממצב של אבדון למצב של פריחה.
הכל התחיל שהובא לידיעתי שהבת שלי הסתמסה ושלחה תמונות עם נער שבעצם התגלה כפדופיל..התמונות ככל הנראה היו חשופות אך לא בעירום..ביתי בת ה 14 שידעה היטב מהי מוגנות? מהן סכנות ברשת? מה מותר ומה אסור בכל זאת נפלה ברשת של גבר שפל. מתוך מקום של התפרצות של מיניות..ממקום של לחצים חברתיים באינסטגרם..ממקום של דימוי עצמי נמוך..והתמכרות..
הגעתי לטובי מבוהלת קפואה שלא יודעת מה לעשות..טובי הנחתה אותי מהרגע הראשון איך לפעול מול ביתי..כיצד לפנות..כיצד להוריד ממנה את האשמה..הבנתי שאני זאת שלא בסדר כי לא שמרתי על הבת שלי! בעקבות התיווך של טובי לקחתי את ביתי לשיחה שנמשכה משמונה בבוקר והסתיימה בערב! תוך כדי חיבוק..אהבה..הכלה..קבלה..וזה מפגש שלעולם הבת שלי לא תשכח..התנתקתי מהעולם כדי להרים את הבת שלי..לפתוח פתח לחיבור עצום..לנוכחות אימהית שנעלמה כי חשבתי שהיא ” בהתבגרות” זקוקה לפרטיות..בדרך הלימודים כבר היו פחות מעניינים..כי הראש מלא מחשבות..בהפסקות היא התבודדה מהחברות והיתה רק מחוברת לאינסטגרם..כל מינח קבוצות..שאת שמם אני מתביישת אפילו לכתוב..אני לא יכולה לפרט מה עברתי כי זה המון אבל דבר אחד ברור הבת שלי היתה באבדון..נחשפה לדברים שפלים..טובי נתנה לי כלים שהביאה את הבת שלי למוגנות! את הכלים אני מיישמת גם על שאר הילדים שלי..כדי שהם יגדלו לא אעבור מחדש את אותם קשיים . טובי היתה שם באמת לאורך כל הדרך! גם על זמן לא זמן…תמיכה אמיתית..בלי להסתכל בשעון..
היום הבת שלי במקום אחר..היא מוגנת..היא התחילה לצייר..למצוא דברים אחרים לעשות חוץ מפלאפון…היא חזרה ללמוד..עכשיו בידיוק קיבלה תעודה יפה..הכי חשוב היא גאה בעצמה..
תודה לך טובי על כל התהליך..כמו שאמרתי הוא מציל נפשות ❤

 

 

 

גב' טובי גולד
גב' טובי גולדרכזת התוכנית

טובי גולד היא דרמה תרפיסטית (M.A), מדריכה מוסמכת למטפלים, יו”ר דרמה תרפיה ביה”ת (ארגון המטפלים בהבעה ויצירה). ניהלה פרויקט קבוצות חברתיות טיפוליות מטעם מתי”א ועירית ראשל”צ, מרצה ומנחת סדנאות למטפלים, אנשי חינוך והורים. מתמחה באוטיזם ,התמכרות למסכים, חיבור ללב ולילד הפנימי, חיבור גוף -נפש, מיניות, בניה וריפוי מערכות יחסים אינטימיות (עצמי, זוגיות, הורות). מעל לחמש-עשרה שנים של ניסיון בזיהוי, אבחון וטיפול בילדים, שהגיעו אליה מסיבות מגוונות הובילו אותה להעמיק ולחקור את הקשר שבין הסכנות האורבות במרחב הדיגיטלי לבין סימפטומים של מצוקה בקרב ילדים הכוללים, בין השאר, דימוי עצמי נמוך, התפרצויות זעם, אלימות, חרדות, הימנעות, בדידות, התפרצויות זעם, בעיות דמוי עצמי וחברתי, פוסט טראומה, דכאון ואובדנות. במהלך עבודתה בשטח, העבירה תהליכים ליצירת אקלים חיובי בבית ספר ועזרה להוציא ניידים מבית הספר של ילדיה ואף הופיעה על כך בתקשורת. התארחה במספר תכניות רדיו , בתקשורת ובמגזין דרמה תרפיה העולמי. בעקבות עבודתה וניסיונה במסעה האישי ובמגזר הציבורי והפרטי, פיתחה מגוון רחב של כלים מעשיים עבור הורים ואנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך והרפואה- איך להתמודד עם אתגרי ההורות, המצוקות של הילדים וליצור תקשורת קרובה מעצימה ומחברת, לשים באהבה את הגבולות הנכונים ולהפוך את המקום הזה שנקרא בית למגרש המשחקים שלכולם כיף לשחק בו.
לחיות מתוך חופש פנימי, בכיף, בהנאה, בחיבור ובהגשמה מתוך חיבור והקשבה ללב הילדי, בעידן הדיגיטלי.
את השיטה והכלים היא מעבירה דרך קורסים, סדנאות, הרצאות בתכניות הכשרה למטפלים, מוסדות וארגונים ותהליכי ליווי אישיים.
טובי היא גם אמא למאי ולעידו, שהם למעשה בוגרי הקורס הראשונים במניעת מסכים. כיום, היא מכהנת כיו”ר דרמה תרפיה של ארגון יה”ת (ארגון המטפלים בהבעה ויצירה בישראל) ופועלת להגברת המודעות לנושא, מתוך ההבנה כי ידע וכלים בהגבלת מסכים זו לא פריבילגיה – זו חובה.

מטפלים ממליצים

 

השתתפתי בתכנית לגמילה ממסכים. התכנית היא תכנית מצוינת. טובי גולד מטפלת בדרמה בעצמה היא מטפלת מקצועית עם ידע רחב והרבה נסיון. בתכנית היא נותנת הרבה כלים והכוונה איך מצד אחד לשים גבולות בצורה אפקטיבית ונעימה ומצדשני איך לחזר את הקשר הרגשי עם הילד, כך שיאפשר אווירה טובה ושיותוף פעולה בבית, דבר המאפשר התפתחות טובה וצמיחה לילדים. אני ממליצה מאד על התוכנית , היא עשירה בתכנים רלוונטים לכל הורה ומטפל , מעשירה, מפתחת ומעמיקה את הקשר הורה ילד.
סיוון, מטפלת באומנות.

סיוון, מטפלת באומנות.

היי טובי , תודה על היום ובכלל על הכל.
המפגשים איתך והתכנית למטפלים היו הדבר הכי טוב שיכולנו לבקש. כוח מרפא לנו ולילדים שלנו. עוררת אותנו להתחבר לעצמנו, לילידם, לזוגיות. קרו כל כך הרבה דברים טובים ומשמעותיים בחיים שלנו מאז שהכרנו אותך ואני בטוחה שיקרו עוד בהמשך. אני שמחה שהיקום הגדול הפגיש ביננו. תודה תודה תודה
מיכל אמא ומטפלת באומנות.

מיכל אמא ומטפלת באומנות.

אני רוצה להמליץ בחום על תוכנית הליווי של טובי גולד לגמילה ממסכים. מדובר בתכנית מעולה הנותנת כלים פרקטיים ומידע מעמיק ועדכני מבוסס מחקרית לא רק בנושא המסכים אלא בנושאים רבים הקשורים להורות. טובי מקצועית מאד, רגישה ואכפתית. ידעה לתת לכל משתתפת את הליווי והדגשים המתאימים לה באופן מקצועי ורגיש. כאשת טיפול אני יכולה להגיד שתכונית יכולה לתרום הרבה גם לאנשי מקצוע. לי באופן אישי התכנית עזרה לצמצם משמעותית את זמן המסך שך הילדים שלי, מה שגרר הרבה השפעות חיוביות אחרות וגם לחזק ולשפר את התקשורת הרגשית איתם. ממליצה בחום על התוכנית,
גילה בן דוד , פסיכותרפיסטית, נס ציונה.

גילה בן דוד , פסיכותרפיסטית, נס ציונה.

אני רוצה להגיד לך טובי- שאני ממש מאושרת שלמדתי בקורס שלך. אני מודה שהיו רגעים שהייתי מאד סקפטית וצינית על דברים שאמרת, אבל אני גם סופר גאה בעצמי שלקחתי דברים חשובים ממך ויישמתי בבית ואין ספק שהידע שלך משנה חיים ומשנה את דרכי החשיבה. את ממש מהפכנית. וזו אנרגיה שאני כל כך בעדה- שאת אותנטית ודובקת באמת שלך. ולא מתפשרת ולא מתנצלת ואת הכי דוגרי שיש. שכל האהבה והנתינה שלך היא אמיתית מאד –וזה דבר שמאד מושך אותי וזה העשיר אותי כל כך.
רננה מטפלת בדרמה.

רננה מטפלת בדרמה.

מעדכנת אתמול בלילה הבן הרגיש והמהמם שלי בא אלי למיטה ואמר לי “סיפרת לי על הקורס אבל לא אמרת שלקחת אותו בשבילי. “עניתי שקודם כל בשבילו! הוא אמר “בואי נעשה את השיחה עכשיו” עניתי שאפשר גם מחר בבוקר(כבר מספר פעמים אמרתי שאני רוצה לשוחח איתו על המסכים). הוא ענה שכדאי עכשיו. נכנסתי אתו למיטה והייתה לנו שיחה ארוכה לתך הלילה.. הוא מודע ומסכים עם הצורך בהורדת התכנים וכמות השעות.. הביע חשש של מה יהיה.. איך יסתדר ,איך יתמודד.
אמרתי שנעבור את זה יחד. ביקש שנפחית בהדרגה תוך כדי בדיקת אלטרנטיבות למילוי הזמן. דברנו על חשיבות השעמום, על חשיבות הזמן המשותף שלנו ועל הזמן שלו עם עצמו. אני יודעת שיהיה לא פשוט אבל אני בטוחה שנצליח. מודה בכל יום על הילדים המקסימים והרגישים שלי! על הבעל המדהים. מודה בכל יום על זה שהכרתי אותך! את נותנת לי כוח וכל במקצועיות וברגישות! תודה.
א. מטפלת באומנויות

א. מטפלת באומנויות