מי צריך קורס מנהיגות

הסטודנטים של היום הם המנהיגים של מחר. אלו הם האנשים שלומדים באוניברסיטאות ובמכללות השונות ובסופו של דבר משתלבים בתחומים שונים בשוק העבודה. חלקם אף ישתלבו במסגרות פוליטיות וחברתיות שונות ויהפכו להיות אנשים בעלי השפעה, אך גם אלו אשר יצאו לעבוד בשוק הפרטי הם מנהיגים. מנהיגות אינה מתבטאת אך ורק בפעילות חברתית או פוליטית, גם במגזר העסקי נדרשת מנהיגות. אך מאין מגיעים המנהיגים? האם ניתן לאמן למנהיגות במסגרת קורס מנהיגות?

מנהיגות מהי?

לפני שנדבר על הצורך בקורס מנהיגות עלינו לנסות להגדיר מהי מנהיגות ולשאול את השאלה האם ניתן לחנך למנהיגות או שמנהיגים פשוט נולדים?

מסתבר שלא קל להגדיר מהי מנהיגות. האסוציאציה הראשונה שעולה לנו בראש כאשר אנו שומעים את המילה מנהיג היא ראשי ממשלות, נשיאים, גנרלים ובעלי תפקידים הנמצאים במוקדי כוח. אך האמת שזה מרחיק אותנו מאוד מהגדרת המנהיגות. אמנם רצוי שבעלי תפקידים אלו יגלו תכונות מנהיגות, אך מנהיגות אינה נובעת מתוך סמכות של תפקיד מסוים. מנהיגות מתייחסת ליכולת שיש לאדם להניע ולהפעיל אנשים לפעול למען מטרה. הם אינם פועלים מתוך סמכותו של המנהיג, אלא מתוך ההשראה שהמנהיג מעניק להם או משדר להם. הוא אינו כופה עליהם לנקוט בצעדים מסוימים או ללכת בדרך מסוימת, זה נעשה מתוך רכישת אמון והשראה על האנשים.

עכשיו שיש לנו מושג ברור יותר לגבי מהי מנהיגות ומהי אינה מנהיגות, נשאלת השאלה האם ניתן לייצר מנהיגים, כלומר האם ישנו קורס מנהיגות שהופך אנשים למנהיגים, או האם אלו הן תכונות מולדות?

בשביל לענות על השאלה הזו עלינו לבחון את תכונות המנהיג,  אם נבחן את מקבץ התכונות הנדרשות ממנהיג נבין שבהחלט ניתן לחנך ולאמן למנהיגות. ישנן כמה תכונות בולטות בקרב מנהיגים, תכונות אשר עם קצת עבודה (קורס מנהיגות) ניתן להכשיר כל אדם להיות מנהיג.

 

תכונות בולטות בקרב מנהיגים הן חזון, אומץ, אמפתיה, השראה וכושר שכנוע. כמובן שישנן תכונות נוספות, אך לצורך הדוגמה זה מספיק. אלו הן תכונות שבעזרת סדנאות מתאימות ניתן לפתח. בהחלט ניתן להעביר קורס מנהיגות לסטודנטים אשר יעבוד על חיזוק תכונות המנהיג.

קורס מנהיגות לסטודנטים

את כישורי המנהיגות שבאים לידי ביטוי גם בגישור ניתן לנטוע בקרב הסטודנטים. לא רק שניתן, זה גם חשוב מאוד, גם במישור הצמיחה האישי של הפרט, אך גם בגלל פוטנציאל וחשיבות התרומה לחברה בכללותה בזכות מנהיגים איכותיים.

קורס מנהיגות לסטודנטים עושה שימוש בדיונים קבוצתיים, תרגילים והפעלות על מנת לחנך למנהיגות ערכית. בפועל זה מתבטא באימונים לשיפור ההקשבה והתקשורת הבין אישית, הרגלי גמישות מחשבתית ופיתוח היכולת לעמוד באומץ, גם כאשר הולכים ”נגד הזרם“, כלומר בשונה מדפוסי המחשבה הרגילים בדרך לחולל שינוי. הסטודנטים לומדים לגבש חזון ולתת דוגמה אישית.

כל סטודנט הוא בעל פוטנציאל להפוך למנהיג בתחומו, הוא רק צריך את ארגז הכלים שאותו ניתן לקבל בקורס מנהיגות. אחר כך כל סטודנט מבטא את מנהיגותו בתחום הקרוב אליו והופך לאזרח תורם ומוביל.