טיפול בפוטותרפיה משתמש בצילום ככלי טיפולי מחולל שינוי.

הצילום ככלי טיפולי מסייע בעקיפת הגנות, ביצירת תקשורת לא מילולית ובהגברת ערנו לתחושת השליטה של המטופל.

העידן כיום הוא עידן וויזואלי יותר, בו החושניות והגירוי האינטלקטואלי מקבלים הגדרה חדשה שעוזרת לנו לחשוף עומקים מתוכנו ולהתוודע לתובנות מסקרנות על עצמנו.

כאשר אנו מצלמים, התת מודע שלנו הוא זה שבא לידי ביטוי, גם כאשר אנו במודעות רבה או לא מודעים כלל.

תרפיה באמצעות צילום או בשמה הידוע פוטותרפיה, זוהי גישה, המתבססת על מערך עקרונות טרפיים יסודיים  ועושה שימוש מגוון ומפתיע בתהליכי צילום, על מנת להציף ולעבד תכנים רלוונטיים ומהותיים בנוגע למטופל, כמו כן לחשוף מיומנויות התנהלות אפקטיביות ויעילות בחיי היום יום.

הצילום מתפקד כ”מקפיא” נקודות בזמן, במקום ובמערכות יחסים קיימות, ובאמצעותו, ניתן להתבונן בערכות יחסים, בזיקות שבתוך עומקים פנימיים וחיצונים של המטופל, המודרך או התלמיד, ולהזמין אותו לעבד תובנות לשינוי מרפא.

כמו כן, התהליך בפוטותרפיה מסייע לעיבוד תובנות שעולות מתוך החוויות על מנת לייצר התמרה ושינוי – גם במסגרות שאינן טיפוליות, הצילום עשוי לשמש כלי חשוב בפיתוח תקשורת, יצירתיות, מודעות, העצמה, ליטוש אותנטי של האישיות ועוד.

מה כולל העיסוק בפוטותרפיה

העיסוק בפוטותרפיה כולל בתוכו, עיסוק בטקסטים וויזואליים צילומיים המצריכים הבנה רחבה של בתחום הצילום. לעיתים אפשר לבצע צילום מרחפנים ולקבל מבט על על איזור שבחרנו.
(רק חשוב לציין שבשביל לתפעל רחפן צילום חשוב מאוד לעבור קורס רחפנים.)

היכרות מעמיקה עם התחום והבנה של התהליכים שמתרחשים בזמן הצילום, חיוניים להעצמת היכולת של המטפל להגיב אל המטופל ולתקשר איתו.

לאורך כל מסלול הלימודים נלמד את יסודות הצילום ואת עקרונות השפה הצילומית, ונעמיק את ההתנסות האישית ע”י עבודה על פרויקט אישי.

לכל אינדיבידואל ישנה את נקודת המבט וקליטת המציאות הייחודית לו. במהלך צילום, כל אינדיבידואל מחליט מה לצלם ומה לא לצלם, מה להבליט בתמונה ומה לחתוך, איך לסגנן את התמונה מבחינת צבעים, פילטרים וליטושים נוספים של התמונה, עד לקבלת תוצאה רצויה.

תהליך זה מאפשר לגלות הרבה מאוד על המציאות המתבטאת, והסיבה לצורה או לאופן הנבחר לבטא אותה.

קורס פוטותרפיה

פוטותרפיה עוזרת לנו לחשוף איזה חוויות רגשיות שעברנו בעבר או שאנחנו עוברים כרגע משפיעות על תפיסת המציאות שלנו.

במסגרת לימודי החוץ של מכללת תל חי תוכלו ללמוד עוד על קורס פוטותרפיה ועל עוד מגוון רחב של קורסים נוספים.