כתיבת עבודה סמינריונית : דגשים מרכזיים

כתיבת עבודה סמינריונית בנויה ממספר כללים מובנים אותם כל כותב צריך למלא. כדי לסייע לכם בכתיבת העבודה וכדי להפוך את תהליך הכתיבה לענייני וממוקד, היעזרו בדגשים הבאים:

המבנה שהופך את העבודה לקריאה, מעניינת ומסקרנת

לעבודה הסמינריונית יש מבנה קבוע ומקובל ועל כן במהלך הכתיבה יש להתייחס למבנה ולא לוותר עליו. לעיתים יתכנו שינויים מינוריים במבנה, בהתייחס למכללה או לאוניברסיטה, אך גם אם ישנם שינויים הם מינוריים – יש להתייחס בכובד ראש לשינויים המתבקשים על ידי המרצה או המנחה ולא להקל בהם ראש. שימו לב כי שמירה על מבנה העבודה נלקח בשיקול במתן הציון הסופי.

הכינו עצמכם לקראת העבודה

הציעו את המחקר שיהווה בסיס לעבודה הסמינריונית, כאשר בכל כתיבת עבודה סמינריונית חשוב לקחת בחשבון כל אחד משלבי העבודה. בראש ובראשונה חשוב להציג באופן ברור את הצעת המחקר אשר כוללת שאלה מחקר וכלים לחקירה. בחנו האם ישנו בסיס תיאורטי מספק, מקיף בנוגע לנושא הנבחר ובדקו האם השאלה הנשאלת הינה רלוונטית והאם ניתן לחקור אותה הלכה למעשה. ככל שתשקיעו יותר בשלב זה ובהכנת השאלה וכל המשתמע מכך, כך הסיכוי שלכם לבצע עבודה טובה ואיכותית גבוה יותר ובמקביל תימנעו מקשיים ומורכבות במהלך המחקר, הניתוח ותוצאותיו.

בצעו עריכה בתום הכתיבה

כדי שהעבודה הסמינריונית שלכם תהיה טובה, לא מספיק שבחרתם בשאלה הנכונה שחקרתם אותה מקצועית ניתחתם והגשתם תוצאות, חשוב לא פחות מכך לבצע עריכה לשונית והגהה לכתוב, רק כך היא תהיה כתובה היטב. סיימתם לכתוב את העבודה? אל תחשבו שהיא מוכנה למשלוח – קראו אותה שוב ותקנו את השגיאות ובין היתר שגיאות הכתיב שגיאות בניסוח, הוספת אותיות שמוטות ולחילופין הסרת אותיות שהתווספו במהלך ההקלדה ואין להם מקום בטקסט.

לעיתים תכתבו משפטים או פסקאות שרק אתם תבינו את כוונת המשורר – זה הזמן לנסח היטב את המקטע כדי שמי שקורא את העבודה לא יאלץ לעסוק בניתוח הכתוב – מה שעלול לעלות לכם בציון הסופי. אתם יכולים להגדיל ראש כדי להגדיל ציון, ולהעביר את העבודה לחבר קרוב או בן משפחה ולבקש ממנו לקרוא עבורכם את העבודה ולציין אודות בעיות אותן הוא מזהה. המטרה הסופית היא להגיש עבודה לא פחות ממעולה.

אזכורים

במהלך עבודה אקדמאית הם דבר שבשגרה ובגדר חובה, אך בבואכם להוסיף את האזכורים, חשוב לדאוג כי הם נכונים ומדויקים. חשוב לשלב אזכורים מהספרות המקצועית ולהקפיד על אזכורים מדויקים מהמקורות האקדמיים. ברגע בו סיימתם לכתוב את הביבליוגרפיה והוספתם אזכורים בגוף העבודה, חשוב לבדוק את הסנכרון בין השניים ולוודא כי ישנה תאימות מלאה.

לסיכום, כתיבה אקדמית דורשת היצמדות לכללים מוגדרים מראש ע"י המרצה או המוסד האקדמי בו אתם לומדים בין אם זה מכללה או לימודי חוץ – שימו לב שאתם עוקבים אחרי כל הכללים ללא דופי.