מבחן המחוננים: שיקולים שצריך לקחת בחשבון לפני המבחן

לפני שהורים שולחים ילד לבצע את מבחן המחוננים שיקבע אם הוא מחונן, עליהם לקחת בחשבון מספר גורמים. קיימים מספר היבטים אליהם חשוב להיות מודעים לא רק כדי שהילד יקבל את החינוך הראוי לו, אלא אף כדי למנוע את החסרונות הנפוצים כאשר לא קיימת סיבה ברורה לבדיקה.

בואו נבחן את הסיבות העיקריות על מנת לשלוח ילד למבחן, סוגי המבחנים הנפוצים, העיתוי הטוב ביותר לעבור מבחן מחוננים, והשאלות שאתם צריכים לשאול כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הילד שלכם.

הסיבות המובילות לבדיקת ילד מחונן

אם אתם מאמינים שהילד שלכם מחונן, המבחן יאפשר לכם להבין את צרכי הלמידה הפרטניים שלו, כולל נקודות החוזק והחולשות. באמצעות זיהוי מחוננות בשלב מוקדם, סביר להניח כי הילד ילמד במסגרת חינוך שתפתח את הכישרונות שלו.

מבחן מחוננים עשוי גם לסייע לילד להגיע לתכנית מחוננים, שבה הוא יוכל לפתח יכולות נוספות וללמוד להתמודד עם חולשותיו או לשפר אותן. מחוננות יכולה להיות מבודדת לתחום אחד, ובדיקת ילדים מחוננים עשויה להוביל לזיהוי לקויות למידה הדורשות התערבות והתאמות מיוחדות מבית הספר.

הילד מצטיין, ולכן לא הבחנתם בלקויות הלמידה שלו

ללא בדיקה, ההורים והמורים עשויים להתעלם במקרים רבים מחולשות אלו אצל ילד שמצטיין בתחומים אחרים. מידע זה יכול לסייע להורים לרשום את הילד לתכנית החינוך המתאימה לו, בהתאם לצורך.

מתי לעבור את מבחן המחוננים?

העיתוי הטוב ביותר להעביר ילד מבחן מחוננים הוא בין גילאי ארבע ושמונה. מבחן לפני גיל ארבע עלול לגרום לציונים שאינם מהימנים, כי התנהגות הילד היא בלתי צפויה בגיל זה. ברוב המקרים, בדיקות IQ אינן יציבות עד שהילד מגיע לגיל חמש.

לעתים קל לזהות את המאפיינים של ילד מחונן בגיל צעיר מאוד. יחד עם זאת, במקום לבחון, ההורים צריכים לבחון שיטות לאפשר לילד צעיר להיות פשוט ילד, בלי לדחוף אותו לכיוונים מסוימים. קיימות שפע אפשרויות לסייע לילד לפתח את כישוריו בבית לפני שהוא מגיע לגיל בית הספר.

מפתחים את הכישורים הספציפיים של הילד

שיטות אלו כוללות עבודות כתיבה וקריאה מילוליות עם ילדים מחוננים, עבודה עם מספרים ומתמטיקה לילדים שמחוננים בתחומים אלו, ביקור במוזיאונים למדעי הטבע ובשמורות טבע לילד שמחונן בתחום המדעים, אמנויות ומלאכות בשפע קיימות עבור ילדים שמחוננים בתחום האמנות.

תכניות מוסיקה, כגון הרשמה לבית ספר למוסיקה, מיועדות לילדים צעירים בגילאי ארבע עד שמונה, המאפשרות לילד לחקור את עולם המוסיקה בתקופה בה “חלון” הלמידה שלו מבחינת השמיעה, פתוח לרווחה, ולימודי המוסיקה מסייעים לו ללמוד תחומים אחרים במקביל, כגון מתמטיקה.

מבחן המחוננים מאוחר מדי

מבחן מחוננים שמבוצע לאחר גיל שמונה עלול להוביל לציונים שאינם מדויקים וכן עלול לגרום לאבדן ההזדמנויות שהילד יכול לקבל בהמשך להגיע לאוניברסיטה וללימודי העשרה , אם הוא עובר את המבחן בזמן. יחד עם זאת, ילדים מחוננים רבים אינם מאובחנים עד גיל שמונה.

אם זה המקרה עם הילד שלכם, מומלץ לברר אם בית הספר מוכן לערוך בדיקות, כמו גם להשתמש בתיקי העבודות של הילד שלכם על מנת לנקוט בצעדים נוספים להערכת המחוננות של הילד.