לקויות למידה – לא עוברות עם הגיל, אז איך מתמודדים?

עבור מרבית האנשים, כשהם שומעים על לקויות למידה כמו הפרעת קשב וריכוז או דיסלקציה, הם ישר חושבים על ילד קטן או תלמיד בבית הספר. אולי הם חושבים על תלמידי תיכון שמקבלים הקלות בזמן המבחנים של הבגרויות, אבל לא תמיד הם חושבים על מבוגרים הסובלים מלקויות למידה, וזה דווקא מאוד מוזר בהתחשב בכך שלקויות מידה לא עוזבות ונעלמות עם הגיל אלא מלוות את האדם במהלך חייו. אז איך זה יכול להיות?

ובכן, לקויות למידה מתפתחות בעיקר בגילאים צעירים. בדרך כלל בסוף תקופת הגן או בתחילת תקופת הלימודים בבית הספר היסודי מתגלים לראשונה סימנים ללקויות למידה שיכולים להעיד על לקויות למידה. לאחר אבחון יהיה ניתן לדעת בודאות איזו לקות למידה ואולי אף יותר מלקות אחת ממנה סובל אותו ילד. לאחר כמה שנים, כשהילד כבר מודע ללקויות הלמידה שלו הוא ניגש לאבחון נוסף על מנת לקבל את ההקלות לו הוא זכאי. באופן כללי, האבחונים חשובים לא רק על מנת לקבל הקלות והתאמות במבחנים אלא גם כדי להבין יותר טוב את המצב ואת לקות הלמידה.

כפי שאמרנו, גם אנשים מבוגרים סובלים מלקויות למידה, אבל למרות שהם למדו בצעירותם כיצד להתמודד עם הקשיים של הלקות, במהלך חייהם הבוגרים הם נתקלים באתגרים חדשים. אתגרי הצבא, העבודה וחיי החברה יכולים להיות מורכבים יותר והסביבה יותר מורכבת מאשר סביבת בית הספר שאיתה מתמודד הילד. בנוסף, במקרים רבים אנשים כלל לא עברו אבחון בצעירותם או לא היו בעלי לקויות למידה, שהתפרצו כתוצאה מטראומה או אירוע אחר.

במקרים אחרים, סטודנטים שכבר יודעים שיש להם לקות למידה, והם נתקלים בקשיים של ארגון וסדר או יכולת למידה למבחן כמו שצריך, ניגשים לאבחון דידקטי על מנת לקבל שוב את אותם הקלות שלהם הם היו זכאים בתקופת התיכון. באמצעות האבחון הם יכולים לקבל את אותם הקלות באוניברסיטאות ובמכללות ואלו מאושרים על ידי משרד החינוך. בין ההקלות השונות יש הארכת זמן, הקראת שאלות ועוד…

למרות כל אלו, ללא ספק היתרון הגדול ביותר באבחון הוא לא ההקלות וההתאמות, אלא תשומת הלב שאותם מבוגרים מקדישים לטיפול בבעיה. לקות הלמידה משפיעה על החיים במגוון דרכים והתמודדות צריכה להיות עם הבנה מלאה של המצב. במהלך האבחון לא רק תדעו את התשובה לשאלה  ‘איזו לקות למידה יש לי’ אלא גם תבינו את המשמעות של לקות הלמידה, תקבלו טיפים וייעוץ מאת מומחים בתחום לקויות הלמידה ופסיכולוגים ותוכלו ללמוד ולקבל כלים להתמודדות עם הקשיים, ותוכלו להגיע ללימודי חוץ ולהשתלב בלימודים הגבוהים.