לימודי סייבר: לזהות ולחסל איומי טרור במרחב הקיברנטי

 

לימודי סייבר – המרחב הדיגיטלי מלא בניסיונות פריצה בלתי פוסקים, הן לנכסים אישיים ומסחריים והן לנכסים ממשלתיים, ביטחוניים וצבאיים. מעבדות FortiGuard זיהו כמעט 3 מיליארד ניסיונות תקשורת בין בוטנטים ברבעון אחד בלבד ב-2017.

 

כמו כן איומי תוכנות הכופר גדלו פי 35 בשנה זו, והאור בקצה המנהרה רחוק מלהיראות. אם כבר, אז בדיוק להפך – המצב יחמיר ויילך עם חלוף השנים. כבר כיום מעל 60% מתעבורת האינטרנט אינה אנושית כלל ועיקר. אומנם רובה הוא בוטים וספיידרים של מנועי חיפוש ותוכנות מעקב, אך חלקה שייך גם לרשתות בוטנט שמיועדות להשתלט על מחשבים ולהשתמש בהם לצרכים זדוניים.

 

תסריטי האימה מתארים לנו מה יקרה אם יום אחד קבוצת טרוריסטים תחליט לשתק את האומה מבחינה אלקטרונית. בניגוד למוצג בסרטי האקשן, לא צריך להפעיל שום טיל גרעיני מרחוק. מספיק לפגוע בתשתית הרמזורים והשילוט האלקטרוני בדרכים, כדי ליצור פקקים בלתי נסבלים שלא יאפשרו לאיש להגיע לעבודה, ובכך לפגוע אנושות בכלכלותיהן של מדינות שלמות.

 

הבינה המלאכותית אף היא משולבת באיומי הסייבר המתחזקים והולכים. כוורות תקיפה (Hivenets – על משקל Botnets) פועלות כיום בצורה עצמאית וחכמה יותר, גם ללא בוט ראשי ששולט בפעולותיהן. לא סתם ממשלת ישראל הקימה ב-2011 את המערך ללוחמת סייבר, הפועל ישירות תחת משרד ראש הממשלה; מדובר בצורך גובר והולך במענה מקצועי לשלל איומים שמחריפים מדי שנה.

 

מומחי הסייבר צועדים בראש המחנה

לנוכח איומי הסייבר הגוברים והולכים, תפקידו של מומחה אבטחת המידע מסתעף והולך. הידע והניסיון הנדרשים לאיתור האיומים מצד אחד ולטיפול בהם מצד שני, מחייבים אנשי מקצוע דקדקניים וקפדניים, המכירים את כל פרוטוקולי האבטחה העדכניים ביותר בשוק, לצד אמצעי המענה הנמצאים בחזית ההתפתחויות הטכנולוגיות.

 

כדי לקבל את ההכשרה המקצועית הטובה ביותר מומלץ וכדאי לפנות לתוכנית ללימודי סייבר באחד מהמוסדות הבולטים להשכלה גבוהה, שמאחוריהם ניסיון רב שנים בהוראה מקצועית. לימודי תעודה בתחום אבטחת סייבר מתעדכנים תדיר בהתאם להתפתחויות בשטח, ומייצרים מומחי אבטחה מעודכנים המוכנים להיכנס לעבודה מיידית. כמובן שתמיד ניתן גם לבחור בלימודי תואר אקדמי בנישת הסייבר, אולם מטבע הדברים יהיו אלו לימודים יותר תאורטיים.

 

תוכניות הלימודים כוללות מונחים בסיסיים, הכרת האיומים ואיתורם במרחב, סוגי הצפנה ואבטחת מידע, פריצה (Hacking), כריית מידע, ניהול סיכונים, איתור חולשות, מסדי נתונים, מתודולוגיית עבודה, הכרת רשתות תקשורת לעומקן, אנטי וירוסים ותוכנות הגנה, רוגלות, מבדקי חדירה ועוד. כמו כן קורסים רבים בתחום לוחמת הסייבר כוללים גם התנסות מעשית באמצעות סימולטורים ייחודיים המדמים מצבי התקפה במרחב הקיברנטי, ומאפשרים לסטודנטים להתמודד עם מצבים אלו.

 

האקרים בשירות הממסד

תופעה שמתרחשת בשנים האחרונות הופכת חלק מההאקרים הבולטים ביותר לנציגי הממסד. במקום לבחור בצד השחור, לפרוץ למחשבים ולעשות נזק, הם בוחרים בצד הלבן של המקצוע, מצטרפים לחברות ולגופים ממשלתיים ומסייעים להם להילחם בהאקרים אחרים כמותם.

 

אחד מההאקרים הבולטים ביותר בישראל היה האנלייזר, אהוד טננבאום, שאומנם פרץ לכמה וכמה מוסדות וביניהם הפנטגון בארצות הברית, אבל בסוף עבר לסין והחל לעבוד בתחום אבטחת המידע. אין ספק שלעבוד עבור הממסד משתלם יותר בטווח הארוך והקצר, מאשר לעבוד נגדו.

 

כיום תוכניות הלימודים בתחום הסייבר מכשירות את הסטודנטים במגוון תחומים, ואף מעניקות תעודות הסמכה בינלאומיות לצד לימודי התעודה המוכרים והידועים: Certified Penetration Tests Engineer, Certified Digital Forensics Examiner, Certified Ethical Hacker ועוד.

 

מומחה סייבר מתחיל עם 20,000 שקל בחודש (כלכליסט, דצמבר 2016), כך שתקבלו החזר כמו בקורסים מקצועיים דומים  שעשיתם די מהר. אין ספק שאם יש לכם חיבה למחשבים, לתקשורת ולתחום האבטחה – תמצאו עניין רב בלימודי סייבר, לצד מקצוע מרתק ומתגמל ששכרו בצדו.