טיפול זוגי ומשפחתי לפתרון משברים – מה חשוב לדעת

ישנם מצבים בחיים שלנו שמצריכים מאיתנו לערב גורם נוסף על מנת שיאפשר לנו לחזור לשגרה ולחוש טוב ובטוח במקום בו אנו נמצאים. לעתים, בני זוג או משפחות נקלעים למצב של משבר ולא תמיד מצליחים למצוא את הפתרון או לעבור אותו בכוחות עצמם. במקרים מסוג זה נהוג לפנות לטיפול זוגי ומשפחתי על מנת למצוא פתרון למשברים בזוגיות או במשפחה. קשה לשים את האצבע ולומר מהו הפתרון המדויק ולכן, במהלך טיפול זוגי ומשפחתי, מוצפות מעל פני הקרקע כל הבעיות ומחפשים אחר הפתרון בדרכים שונות ומגוונות.

 

חשוב לבחור מטפלת זוגית שמתאימה לכם ולצורכיכם.

אחד הדברים החשובים ביותר הוא יצירת קשר עם מטפלת זוגיות שמתאימה לכם ושיכולה אכן לפתור את המשבר ולהביאכם למצב חיובי ונעים. קיימים המון מטפלים ויועצים המציגים את עצמם כעוסקים בתחום המשפחה והזוגיות, רצוי לברר ולשאול מהם הכישורים והיכולות שלהם, מהי ההשכלה שלהם ואפילו נהוג לבקש המלצות. אחת הדרכים לוודא כי אכן בחרתם מטפלת זוגיות טובה היא להגיע למפגש ראשון ולנסות לזהות מי האדם שעומד מולכם, האם היא אכן מעוניינת לסייע, באילו גישות היא דוגלת ומהו התהליך שהיא מציעה לכם לעבור.

פתרון משברים בזוגיות ובמשפחה – התאזרו בסבלנות.

לעתים נהוג לחשוב כי פניה למטפלת זוגית היא הפתרון למשבר אך למעשה זהו רק שלב אחד בתוך התהליך. ראשית כל, הפניה לטיפול זוגי ומשפחתי זה שלב חשוב ויישר כוח אם אכן בחרתם לעשות זאת, אך לאחר מכן עליכם להתאזר בסבלנות ולגייס את מלוא הכוחות והרצון שלכם להביא לפתרון הבעיה. חשוב לדעת ולהבין כי הנכם נכנסים אל תוך תהליך עמוק וחשוב שיכול לארוך גם מספר שבועות וחודשים, במקרים מסוימים אפילו יותר מזה. אל תצפו מהמטפלת הזוגית שתפתור את המשבר תוך מפגש או שניים, כמו כן, אל תתאכזבו אם הדברים לא משתפרים באופן מיידי. הגיעו אל הטיפול הזוגי או המשפחתי מתוך מקום של הבנה וסובלנות, הקפידו לבצע את “שיעורי הבית” שיינתנו לכם לאורך הטיפול והכי חשוב : אל תרימו ידיים.

מהו “משבר” וכיצד אוכל לדעת אם אכן זה המצב ?

לא ניתן להגדיר חד משמעית מהו משבר, אנשים מגיעים לטיפול זוגי ומשפחתי בשל בעיות שונות אך המשותף להן הוא בדרך כלל שהם לא מצליחים להתגבר על הבעיה לבד. מטפלת זוגית תוכל להכווין את בני הזוג או את המשפחה שמגיעה לטיפול, להעניק להם כלים, לסייע ואף למצוא בסופו של התהליך את הפתרון והדרך לצאת מהמשבר. לכל משפחה או בני זוג יש משברים, חשוב שלא להרים ידיים ולוותר על הקשרים בטרם מנסים טיפול זוגי / משפחתי. טיפול מסוג זה הוכח כיעיל וסייע למגוון משפחות ובני זוג, אם הנכם חוששים כי נקלעתם למשבר – פנו בהקדם למטפלת זוגית.