ביטוח אחריות מקצועית – מדוע הכשרה מקצועית לא מספיקה

כל ישראלי יודע, שאחת הרעות החולות ביותר בישראל היא ״שיטת הסמוך״ או מה שאנחנו מכירים יותר בשם ״יהיה בסדר״. אנחנו מכירים את זה הן בתפקוד הלאומי, המקומי וכן בתפקוד האישי. אנחנו בטוחים הרבה פעמים שהכל יהיה בסדר, שאנחנו יודעים היטב מה לעשות וכיצד, שאנחנו לא צריכים שום דבר שיכין אותנו, אנחנו לא צריכים שמישהו יגיד לנו איך לעשות את הדברים, הכל יסתדר. אך אם ברמה הלאומית או המקומית, אין לנו תמיד שליטה על זה, הרי שברמה האישית יש לנו שליטה על הדרך בה אנחנו יכולים לעשות את הדברים, כיצד לנהל אותם, וכיצד לגרום להם להתבצע על פי הספר. לכן, אם אנחנו בעלי מקצוע בתחומים שונים, אנחנו לא נסתמך רק על הידע המקצועי שלנו ועל כך שיש לנו הכשרה מקצועית בנושא. אנחנו נחזיק באמתחתנו את כל מה שצריך בשביל שנוכל להבטיח שנעשה את העבודה שלנו בצורה מקצועית וטובה.

ביטוח אחריות מקצועית היא דוגמא קלאסית לכך שאנחנו יכולים לעשות עוד דברים מלבד להסתפק בהכשרה שלנו ובטענה ש״הכל יהיה בסדר״. מאחר ובאמצעות פוליסת ביטוח כזו, אנחנו בעצם מבטיחים לעצמנו וכן ללקוחות שלנו, שאנחנו מוכנים לקחת אחריות, מוכנים לעשות את מה שנדרש ולעבוד מאחורי זה, מתוך אמונה שאנחנו יודעים מה לעשות, ומצד שני, אנחנו לא מסתמכים רק על זה שרכשנו ידע מקצועי או על הניסיון שלנו.

ביטוח אחריות מקצועית היא פוליסה שמגנה עלינו מפני תביעות של לקוחות, במקרה והם חשים שאנחנו לא מבצעים את העבודה שלנו כמו שנדרש. אין זה אומר בהכרח שזה נכון, ואין זה אומר בהכרח שהביטוח יבטיח שאם הם ייתבעו אותנו בבית משפט, לא יצא שאנחנו נפסיד, אך זה כן יאפשר לנו לבצע את העבודה שלנו בצורה שקטה וטובה. במידה ואינם בטוחים איזה ביטוח יש לכם, ניתן לבצע איתור ביטוחים ולגלות במהירות.

כיצד פוליסת ביטוח אחריות מקצועית עוזרת לנו לבצע את עבודתנו

נניח ואנחנו רופאים אשר מתבקשים לטפל במטופל. אלמלא הייתה לנו פוליסת ביטוח, הרי שיש שתי אופציות, אופציה אחת היא שאנחנו שלא היינו מוכנים לקחת אחריות על שום דבר. למה שנסכים לבצע טיפולים קשים שעלולים להעמיד בסכנה את המטופלים שלנו אם אין ביטוח שיגן עלינו במקרה של תביעה משפטית נגדנו?

אופציה שנייה היא, היינו נוקטים בגישה לפיה הידע והניסיון שיש לנו מספיק בשביל שנוכל לעשות מה שאנחנו רוצים. כלומר, למדנו את התחום? יש לנו הכשרה? למדנו לימודי העשרה או תואר באוניברסיטה? אנחנו יודעים מה לעשות וזה מספיק.

הבעיה היא, שבתור רופאים ובכלל בתור אנשי מקצוע, עלינו לקחת סיכונים, עלינו להיות מוכנים לבצע פעולות שיכולות לעלות שאלות. הביטוח מאפשר לנו את זה. אנחנו לא יכולים גם להסתמך רק על הידע שלנו, מאחר והוא לא תמיד הכלי היחידי שמאפשר לנו לבצע את הטיפולים שאנחנו צריכים. לכן אנחנו צריכים ביטוח אחריות מקצועית בשביל לזכור שלא תמיד ״הכל יהיה בסדר״ ולפעמים אנחנו צריכים משהו שיגן עלינו.