Click edit button to change this code.

בעידן של מורכבות, חוסר וודאות ואתגרים חדשים, קיים צורך באסטרטגיות חדשניות להנחיה והובלת תהליכים משמעותיים לקבוצות וליחידים, שאינם יכולים להסתפק עוד בלימוד פסיבי ועבודה שבלונית-היררכית. כיום יותר מתמיד, אנשים משתוקקים לחוויה קבוצתית משמעותית ודינאמית במרחב הפיזי והווירטואלי, חוויה בה הם נראים במלואם, חוויה בה ניסיון החיים, הידע והיצירתיות שלהם הם אבני בניין מהותיות בעבודת הקבוצה. מנחים ומנחות זקוקים לכלים חדשים שיאפשרו לשמוע את כלל הקולות בקבוצה ולהוביל שיח משמעותי, כלים שייצרו אינטימיות, אמון ומרחב להתפתחות. הק”ה- הנחיית קבוצות השתתפותית, היא מערכת הפעלה חדשנית להנעה והובלה משותפת של קבוצות ותהליכים, שמורכבת מכלים, מתודולוגיות ומודלים, שנאספו ב-30 השנים האחרונות ממקומות שונים בעולם, ומאפשרים עבודת קבוצה מודעת ופורה.

במהלך הלימודים נחקור את כוחה של הקבוצה ונלמד לעצב תהליכים קבוצתיים משמעותיים. נכיר ונתרגל הנחיה השתתפותית, שיטות תקשורת וקבלת החלטות יעילות וגישות חדשניות ויצירתיות מכלל רחבי העולם להובלת תהליכים ופרויקטים. נתייחס כמובן גם לאתגרי התקופה, להנחיה וירטואלית ולעבודה קבוצתית בתנאים של מורכבות וחוסר וודאות. התוכנית תאפשר מרחב למידה להתנסות הן כמשתתפים והן כמנחים במגוון של כלים וסגנונות הנחיה. אסטרטגיות ההנחיה החדשניות שנלמד בקורס יעזרו לנו לחוות, לעצב ולהנחות מפגשים ותהליכים פיזיים ו-וירטואליים יצירתיים, דינאמיים, מרתקים ויעילים שעובדים עם החכמה הקולקטיבית.

התכנית מלמדת את שיטות ההנחיה החדשניות ביותר הקיימות כיום, שחלקן מתחילות להגיע לישראל רק לאחרונה, ומאגדת אותן לקורס אינטגרטיבי אחד. זהו קורס חובה לכל מי שעובד/ת עם אנשים  במציאות המורכבת של היום ושואפ/ת להניע ולתחזק תהליכים קבוצתיים ברי-קיימא.

ניתן לקרוא עוד על BEINCO והמנחים כאן https://www.beinco.org

עניין וסקרנות בהבנה מעמיקה של קבוצות, בניית קבוצות ועיצוב תהליכי שינוי

שיחה מקדימה עם ליאו וז’קלינה

יתרון- עבודה בתחומים רלוונטיים לקורס

למשתתפים שיעמדו בדרישות התכנית וחובת הנוכחות, תוענק בסיום התכנית תעודת בוגר קורס “הנחיית קבוצות השתתפותית והובלת תהליכים” מטעם החטיבה ללימודי חוץ של המכללה האקדמית תל-חי.

18 מפגשים של 5 ש”א (סה”כ היקף התכנית – 90 שעות אקדמיות). ימי הלימוד: ראשון, בין השעות 16:10-20:10 לרוב אחת לשבועיים

מטרות התכנית:

  1. הכשרה באסטרטגיות חדשניות והשתתפותיות להנחיית מפגשים פיזיים ו-וירטואליים יצירתיים, דינאמיים, מרתקים ויעילים
  2. רכישת כלים ליצירת אמון, אינטימיות ושיח משמעותי שמובילים לתוצרים במרחב הפיזי והווירטואלי
  3. היכרות עם ותרגול כלים ליצירת קבוצה תהליכית ומחויבת העובדת ומתפתחת יחד
  4. הכשרת אנשי מקצוע להובלת עבודת צוות משמעותית ואפקטיבית, בניה ופיתוח של קבוצה וקהילה. בניית יכולת עיצוב והובלה של תהליכי שינוי קבוצתיים/ארגוניים-אסטרטגיים שמביאים לידי ביטוי את כל הקולות בחדר ומייצרים תוצאות רצויות
  5. העצמה אישית וחיזוק הזהות המקצועית

אופן הלמידה: הכשרה סדנאית וחווייתית, תיאורטית ויישומית- המפגשים יכללו התנסות וידע תיאורטי, תרגול אישי וקבוצתי, למידת עמיתים

מטלות: השתתפות פעילה בלפחות 80% מהמפגשים, התנסות בהנחיה קצרה במפגשי הפרקטיקום, תיכנון תהליך השתתפותי והנחייתו וכתיבת תיעוד רפלקטיבי. 

ז'קלינה ישעיה וליאו נתנזון
ז'קלינה ישעיה וליאו נתנזוןרכזים אקדמיים
ז’קלינה (MSW) – יזמית חברתית עם ניסיון רב בעיצוב תהליכים, ייעוץ והנחיה לארגונים וקהילות בארץ ובעולם. מנחה בתכניות בין לאומיות ליזמים חברתיים וסוכני שינוי (האו”ם, קרן קופי אנאן, אשוקה). בשנת 2016 הקימה יחד עם ליאו את Beinco, חברת יעוץ שתומכת בקהילות וארגונים בתהליך הגשמת החכמה הקולקטיבית שלהם ויצירה משותפת של שינוי חיובי, דרך סדנאות וסמינרים טרנספורמטיביים ותהליכי פיתוח ארגוני.
ליאו נתנזון – (M.A בניהול מלכ”רים) חוקר, אוהב אדם ומורה. ליאו ניהל וליווה ארגונים בחברה האזרחית, עבד עם קהילות מסוגים שונים, והוביל תהליכים חינוכיים. הוא פעיל וחוקר בתחומים של מחאות חברתיות וסביבתיות ויצירת תרבות אלטרנטיבית בישראל. ליאו ניהל את החממה החברתית-אקולוגית בבית הספר הדמוקרטי עינות ירדן, והנחה בתוכנית “סיפור ישראלי” של מכון הרטמן.

תלמידים ממליצים

אני ממליצה על תכנית הלימודים הייחודית הזו לכל מי שרוצה לעבוד בהנחיה עם קהילות, בעיקר מפני שהלימודים אפשרו לי בנייה של זהות ותפיסה חדשנית כמנחה. העקרונות של התפיסה ההשתתפותית נוגעים במהות של מה שמניע אנשים היום ומבהירים איזה כוח גדול יכול להיות לנו אם נשתף פעולה. תכנית הלימודים הזו חושפת להמון ידע וכלים פרקטיים להובלה של תהליכים, ומקנה מיומנויות חדשות להנחיה. מעבר לכך, נחשפתי בקורס לתחומי דעת של מנהיגות, למדתי איך להוביל אנשים ולספק חוויה מעצימה לקבוצות, שמאפשרת לשינויים גדולים לקרות ולתהליכים חשובים להתגשם. ההנחיה של ז’קלינה וליאו מקצועית ונעימה. הם יוצרים עבור כל משתתף/ת מפגש גם עם הקבוצה וגם עם עצמו/ה, ומלווים את תהליך הצמיחה. אני מקווה שהבשורה הזו תופץ עוד ועוד
רותם קבלו, בוגרת הקורס. מנהלת המחלקה לפיתוח קהילתי במועצה אזורית גולן