נכתב במקור ע”י אוסי שטיין ויעל אונגר ארנוב מהמרכז לטיפול רגשי במים בשיטת WT

לחץ לחץ לחץ…

המציאות היומיומית שלנו במאה ה-21 היא מציאות מתמשכת של stress, להספיק, למצוא, לדעת, להתמודד… אנחנו כל הזמן ב”היכון”, כל הזמן במתח ועוררות מוגברת.

למציאות כזו של מתח מתמשך ישנם מחירים, בין המוכרים שבהם: פגיעה בזיכרון, בחשיבה, בסבלנות, קשיי שינה, שיפוט לקוי, שינויים באכילה, סימפטומים גופניים ועוד…

 

אז מה עושים עם כל הלחץ הזה?

עצם המודעות למחירים של הלחץ המתמשך והחיים העמוסים היא התחלה של שינוי, אך האם ניתן לעשות משהו? חוזרים אל המים…מחקרים מראים שבני אנוש כמהים לשוב למים, מסתבר שהיכרותנו עם מים מעצם התפתחותנו כעוברים אנושיים תשעה חודשים בסביבה מיימית  גורמת למוח שלנו לרצות ולהתעניין במים.

למה אנחנו כ”כ כמהים להתקרב למים?

מסתבר שהמוח שלנו “מחפש” תזכורות למים ומגיב בעוצמות גבוהות לגירויים הקשורים במים. התפקוד המוחי במצבי לחץ מביא את המוח שלנו למצב שנקראה “red mind” (המוח האדום), קתרין פרנסין חוקרת מוח ידועה מתארת מצב זה כעוררות מוגברת של המוח הכוללת אלמנטים של חרדה, פחד, כעס ותסכול- רגשות שעולים סביב הצפת הורמוני דחק קבועה במוח.

לעומת זאת “blue mind” (מוח כחול) הינו מצב מוחי של רגיעה, הפחתת מתח וחרדה, איזון, זרימה ונינוחות. מסתבר ששהייה בסביבת מים, התבוננות במים זורמים, קולות של פכפוך מים- כל אלה מייצרים חוויה של “מוכרות”  (בשונה מזרות) עבור המוח. השדר והחוויה העולה במוח בתפקוד blue mind – “אני מכיר את התנועה, הקולות המראות, זה מקום בטוח עבורי…”

 

 

תנו לי עוד מהכחול הגדול הזה….

התבוננות בתנועה הטבעית של המים, גלים, זרמים, מערבולות, קולות של מים- כל אלה מייצרים התנייה מוחית של רגיעה בטחון והכלה. המוח עובר ממצב של “”red mind למצב של “blue mind”- שינוי מצב התודעה והתפקוד המוחי. השינוי מאפשר מעבר למצב רגיעה, הגברה של החיבור הפנימי, יצירתיות, גמישות, שמחה משחקיות ועוד…

תשאלו את יובל דיין על המים

האמנית והיוצרת  הישראלית יובל דיין, מספרת שאת כל שיריה היא כותבת מול הים, שם היא פוגשת את המוזה שלה ומתחברת פנימה.

 

אז מה החדשות הטובות בנוגע ללחץ ומתח?

החדשות הטובות הן שכולנו יכולים לפגוש את ה- blue mind שלנו. זה יכול לקרות לנו על חוף הים, מול הנחל, במעיין, בבריכה, באמבטיה, במקלחת מתחת למים הזורמים. הערך התרפויטי ( המרפא) של חזרה למצב של blue mind נחקרת בשנים האחרונות, מחקרים ראשונים מראים השפעה מיטיבה של קרבה למים על מצבם הרגשי של אנשים הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית ומראים ירידה בסימפטומים הפוסט טראומטיים בעיקר בתחומי העוררות המוגברת.

אז ההצעה שלנו אליכם

תשחו, תדוגו, תטיילו ליד מים, שימו מזרקת מים קטנה במשרד, תחתרו, תצללו, תרטבו…

בקיצור- תחזרו אל המים!