איך כותבים עבודת סמינריון מנצחת?

כאשר אנו באים לכתוב עבודה אקדמית או עבודת סמינריון, סביר להניח שמרביתנו ניתקל בקשיים. אלו יכולים להיות קשורים לעובדה שאיננו יודעים מאיפה להתחיל את כתיבת העבודה. לרוב, מה שקורה הוא שאנחנו נתקפים בתחושת תסכול ואומרים לעצמנו שמחר נתחיל לכתוב את העבודה. מה שכן, אם נהיה יותר מסודרים בנושא ואם ניקח גם הכוונה מקצועית, סביר להניח שנוכל לכתוב את העבודה ללא קשיים. לכן, שימו לב, אל תענו את עצמכם. אם אתם חווים לא מעט קשיים בכתיבת העבודה, פנו לסיוע של מומחים לכתיבת עבודות. הם כבר ייתנו לכם את הכלים והמיומנויות שיובילו אתכם לכתיבת העבודה בצורה הכי טובה שרק אפשר.

זכרו, כל עבודה ובפרט עבודת סמינריון, צריכה להכיל ניתוח מעמיק ומפורט של המידע והנושאים שבחרתם לחקור. את כל המידע הזה, אתם צריכים לכתוב בצורה רהוטה. כך, כל מי שיקרא את העבודה שלכם, יבין אותה ואת המסקנות שלכם.

אז מאיפה מתחילים? להלן השלבים הבסיסיים שעליכם לעבור, כאשר אתם כותבים את העבודה.

שלב ראשון: בחירת הנושא

אם אתם יכולים לבחור את הנושא בעצמכם, זה מצוין. בחרו נושא שאתם גם מתחברים אליו אישית. חשבו מה תוכלו להגיד על הנושא, מה תהיה הביקורת שלכם, המסקנות, האם יש דברים שהייתם משנים או משפרים. חשוב שתציגו את הנושא בצורה מעניינת ואם אפשר גם בצורה מקורית. ככל שתקראו יותר על הנושא, כך תוכלו גם לבחור את שאלת המחקר שלכם. אם אתם לא בטוחים בנושא או שתרצו לקבל חוות דעת מקצועית על הנושא, תוכלו גם להתייעץ עם המרצים והמנחים שלכם.

שלוב שני: מציאת חומרי גלם

יש להתבסס אך ורק על מקורות אמינים כמו, ספרים, מאמרים, מסמכים רשמיים וכו’. אין להתבסס על מידע שקיים באינטרנט או מקורות עיתונאיים. בדקו גם מקורות מידע באנגלית. לפעמים על נושא מסוים, ניתן למצוא יותר מקורות מידע באנגלית מאשר בעברית. בכל מקור שהשתמשתם בו בעבודה וציטטתם אוות, יש לציין את שם משפחתו של הכותב, שנת פרסום ומספר העמוד. במידה ואתם מסתמכים על מקור ללא ציטוט, יש לרשום את שם משפחתו של הכותב ושנת הפרסום.

שלב שלישי: צורת הגשת העבודה

מלבד שמירה על אסתטיקה, יש כמובן גם לשמור על הרצף ההגיוני בו אתם מציגים את המידע. כלומר המסרים והרעיונות, צריכים לעבור בצורה הכי טובה שרק אפשר למי שקורא אותם. מעבר לכך, יש כמובן חשיבות לכך שהמשפטים יהיו תקינים והשפה בה אתם משתמשים תהיה רהוטה.
יש לדאוג שיש קישורים תקינים למבוא העבודה, גוף העבודה וסיכום העבודה. שימו לב שכאשר אתם מסכמים את העבודה, יש לדאוג להציג את המסקנות שלכם ואת התובנות ואולי אפילו להעלות כל מיני כיווני התפתחות שונים שאתם חושבים עליהם. לבסוף, את רשימת הביבליוגרפיה, יש לערוך לפי סדר א”ב ובהתאם לשמות המשפחה של הכותבים. שיהיה בהצלחה!